Artykuły wszelakie

Poprzednim razem zachęcaliśmy Państwa na wymianę ościeżnicy przy jednoczesnym wstawianiu nowych drzwi. Przekażemy Państwu kilka uwag, na ten temat. Na początku należy pamiętać, aby po wcześniejszym wmontowaniu ościeżnicy w ścianę, stabilizować ją drewnianymi klinami. Istnieję kilka sposobów, jak zamontować ościeżnicę w ścianę. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie pianki poliuretanowej, aczkolwiek zdecydowanie pewniej jest zamontować ościeżnicę za pomocą kołków. Powstałe szczeliny, na skutek montażu należy wypełnić za pomocą pianki montażowej do stolarki. Uwaga, gdy będą Państwo wypełniali puste przestrzenie pianką, powinno się zachować rozwagę jak również, nie należy jej nakładać w zbyt dużej ilości, ponieważ przy schnięciu pianki, może ona rozepchnąć wolne pola i tym samym zniekształcić ościeżnicę. Gdy piana już właściwie zaschnie, wtenczas można przejść do kolejnego kroku. Pomiędzy szczeliną a ościeżnicą zawsze tworzą się wolne odstępy, znakomitym sposobem na ich zakrycie są listwy maskujące, które instaluje się za pomocą kleju. Tak oto przygotowaną ościeżnicę, należy wykończyć silikonem w odcieniu drzwi. Jeśli już jest starannie przygotowana ościeżnica, wówczas można zastanowić się nad wyborem rodzaju drzwi wewnętrznych.

Bowiem, drzwi można otwierać na wiele sposobów, i tak na przykład wyróżnia się drzwi lewostronne, prawostronne, otwierane do wewnątrz, bądź na zewnątrz, w ścianie lub po ścianie. Wszystko jest uzależnione od tego, czy jest się leworęcznym, albo praworęcznym. Aczkolwiek, do niewielkich pomieszczeń radzi się montować drzwi chowane w ścianie, jednak ażeby taki rodzaj drzwi zamontować to trzeba uprzednio wcześniej zawrzeć je w projekcie mieszkania, natomiast sam system naścienny można przygotować później. Tak więc, model drzwi wewnętrznych jest zależny od tego, jakie jest wnętrze, a także, w jaki sposób są ustawione meble. Na dzień dzisiejszy proponuje się montaż systemów przesuwnych, ich niezaprzeczalną korzyścią jest oszczędność miejsca, gdyż nie wymagają one odpowiedniego promienia do otwarcia, tak jak jest to w przypadku drzwi uchylnych. Jednakże, aby je zamontować, należy pamiętać, aby pozostawić wolne miejsce na ścianie, po której będą prowadzone drzwi.

Jeśli nie będą mogli Państwo skorzystać z tego rodzaju drzwi wewnętrznych, wówczas istnieje jeszcze jedno rozwiązanie, są nimi drzwi harmonijkowe inaczej nazywane drzwiami łamanymi, często używane w przejściu do kuchni.