Artykuły wszelakie

Klamka jest takim urządzeniem, który za bardzo nie przykuwa naszej uwagi, dopóki w trakcie otwierania drzwi, nie pozostanie nam ona w dłoni. Ale spokojnie, są i na to metody. Musimy sobie zdać sprawę z jednej rzeczy, bowiem za wypadnięcie klamki z drzwi, wielokrotnie odpowiada poluzowane mocowanie. Odbywa się to w ten sposób, iż z czasem śruby, które znajdują się w mechanizmie klamki, a tym samym są one przykręcone do skrzydła drzwi, zaczynają się stopniowo luzować. Gdy zobaczymy moment, w jakim śruby kolokwialnie zaczynają puszczać, wówczas należy zdjąć otaczający klamkę szyld i mocno dokręcić w nim znajdujące się śruby. Jeśli jednak zlekceważymy pojawiający się luz w klamce, wówczas proces ich wykręcania będzie postępował, a my któregoś pięknego dnia, pozostaniemy z klamką w dłoni. To nie jest jednak jedyna przyczyna wypadania klamki z drzwi. Czasem problem może tkwić w źle dopasowanych śrubach.

Przy zakupie klamki, należy zwrócić uwagę, czy dołączone śruby nie będą zbyt małe, gdyż jeżeli takie będą, wówczas nie zapewnią one dobrego, a przede wszystkim trwałego mocowania. Szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na drzwi ciężkie, masywne, najczęściej wyprodukowane z litego drewna, wówczas musi być do tego rodzaju drzwi, dopasowana odpowiednia klamka, gdyż nie dobrze dopasowana może za skutkować tym, iż przy silniejszym szarpnięciu, klamkę wyrwiemy po prostu z drzwi.

Zawsze gdy klamka się zepsuje mamy dylemat czy kupić nową czy naprawiać w niej części. Otóż klamka składa się z kilku elementów, jednym z nich jest pochwyt, czyli to za co chwytamy klamkę i naciskamy, dalej mamy wewnętrzny mechanizm, w skład którego wchodzi sprężyna, i to ona jest szczególnie narażona na zniszczenie. I w tym miejscu, jeżeli posiadamy klamkę w starszym typie, w którym zamieniano sprężynę na specjalną obręcz, najczęściej instalowaną na trzpieniu pochwytu, wówczas gdy owa obręcz wyrobi się, co można zauważyć, w ten sposób, iż, klamka zaczynie swobodnie opadać, w takim przypadku nie warto inwestować w regenerację, klamki, lepiej jest po prostu kupić nową.