Artykuły wszelakie

Często w architekturze przemysłowej czy halach przemysłowych żal jest przestrzeni na instalowanie tam stolarki okiennej. Jakakolwiek część jest licząca się, a witryna tę przestrzeń kradnie. Tym samym przy braku szyb budynki okazują się ponure i trzeba je rozjaśniać lampami, jakie szczególnie pomnażają cenę korzystania z gmachów.

Pasma świetlne- Firma Zbigniew Arczykowski

Aby rozwiązać ów ambaras wytworzono pasma świetlne i świetliki kopułowe, jakie doświetlają sale z dachu. Bywa to rewelacyjne rozwiązanie, jako, że na suficie atoli nikt nie sytuuje półek, lub miejsc do roboty, i dodatkowo wytwarzają światło dzienne, dobre dla ludzi. Pasma świetlne to po prostu sekwencja następujących po sobie kulistych okienek dachowych, które mogą naświetlić bardzo duże gmachy w gatunku olbrzymich supermarketów. Świetnie także komponują się nad schodami. Bywają wykonane najczęściej z plastików nazywanych popularnie pleksi. Okazują się odporne na aktywność aury.

Daje im się przeróżne odcienie kolorystyczne zależnie od potrzeb. Nierzadko bywają transparentne, lecz również bywają szare lub opalizujące. Żeby zapobiegać ubytkom temperatury z hal i podnieść wytrzymałość na ogień wykonane bywają z dwóch, trzech powłok z komorą gazową w ich granicach. Natomiast świetliki kopułowe to najnormalniej w świecie małe okna dachowe wyprodukowane w ten sam sposób jak pasma świetlne, ale przeznaczone do oświetlenia mniejszych lokali.