Artykuły wszelakie

Dobraliśmy zatem parcelę i aktualnie należy wziąć pod uwagę jak stawiać chatę. Nade wszystko w trakcie kupowania parceli powinniśmy byli pomyśleć o tym, aby działka okazała się budowlana. O ile nie, to aktualnie czeka nas zamienianie ziemi z rolnej na prawnie dostosowaną do budowy. Natomiast w wypadku, gdy zakupiliśmy ziemię budowlaną, to mamy sprawę prostą.

Wybór prototypu

Dobieramy schematyczny prototyp domku w firmie, jaka się rozwija w standardowych domkach lub przyjmujemy do tego projektu projektanta z papierami. Typowe domy są zazwyczaj dogodne, gdyż wypróbowane. Często są ogromnie praktyczne, całkiem interesujące i niedrogie, lecz posiadają pewną wadę.

Identyczny domek będzie mieć sporo ludzi koło nas, a dowolne domki owej fabryki będą nader pokrewne i w końcu wszystkie domy wokół mogą może wyglądać paralelnie. Jednakowoż jeśli mamy marzenie, by mieć gniazdko nieszablonowy, odmienny niż sąsiedzi, to zlecamy plan styliście. Liczące się jest, aby przedtem widzieć, co dany architekt już wypracował do tego czasu, aby mieć świadomość, czy dany design nam konweniuje.

O ile tak, to omawiamy z nim, o czym marzymy, po czym świetnie by było, gdyby stylista zaproponował nam wstępny zarys projektu, nim zacznie go wprowadzać w życie. Natenczas da się najczęściej dobrać jedną z wersji zaproponowanych przez projektanta i dopasować możliwe poprawki. Można również założyć prywatną wizję domku, którą pokazujemy architektowi i on podporządkowuje się do niej. Projekt musi następnie być zaakceptowany we właściwym referacie. W razie wiosek jest to najczęściej referat architektury w starostwie powiatowym. Wyrażają akceptację planów i można zakładać dziennik budowy i angażować przedsiębiorstwo budowlaną. Tu też mamy najrozmaitsze wersje. Da się zatrudnić firmę, która stawia nam domek pod klucz lub wielorakie mniejsze zakłady do dalszych prac. Zasadnicze bywa jednakowoż, żeby był kierownik budowy, czyli majster z prawidłowymi uprawnieniami.

Jedna firma bywa dlatego wygodna, że najczęściej ma własnego zarządzającego budową i raczej nie mamy potrzeby się o nic kłopotać poza kupowaniem flizów do łazienki i koloru murów. Nierzadko jest to też najszybsza postać budowania, czasami nawet po 6 miesiącach lokal jest gotowy do wejścia.